Vahel saavad hullud unistused teoks. See kehtib ka robootika koha ja siinkohal hoiatan kõiki, kui oled mõtte lendu lasknud, siis ole valmis see ka ellu viima.

Igatahes sai juba paar aastat tagasi heietatud mõtet, et mis siis, kui läheks FLL maailmameistrivõistlustele ja just väiksemate tasemel. Noh, päris võistlus see ju pole, ikka näituse moodi, aga seda, mis meid ees ootas, ei osanud keegi aimata ka. Eestis on Jr FLLil vaja lastel teha plakat uurimustööga ja esitleda oma mudelit, mis lahendab ühte valitud probleemi. Ikka oma emakeeles. Kuna Jr FLLi liikmed (6, 7 ja 9 aastased) olid väga pikaajalise Jr FLL kogemusega, siis ei olnud ükski neist osadest neile takistuseks. MTÜ Robootika aitas ära teha registreerimise. St neil oli kutse ja meil oli tahe minna.
Registreerimisel tuleb silmas pidada, et lubatud on 2 juhendajat. Teised on kaasas fännidena. Meie lahendasime olukorra nii, et juhendajateks olid üks ema ja üks isa, ning tõlgina veel üks ema. Tõlk aga oli suuremate FLL tiimi juhendaja hoopis. Võistlusalale ei lasta ühtegi registreerimata inimest, ning kõigil lubatud inimestel peab olema rinnamärk, mis annab õiguse mööda ala liikuda. Ilma selleta ei näe midagi.


Plakati ja uurimustööga tegeles tiimi vanimad liikmed ja 4. aastat Eesti Jr FLList osa võtnud Joosep ja Jaagup. Kuna USA reis oli pikk ja kohvrisse suur plakat ei mahu, läksime lihtsa variandi peale. Kogu info ja pildid kirjutati A4 paberitele. Tegu oli ikkagi rahvusvahelise võistlusega, siis aitasid suurema Viirus tiimi liikmed tekstid ka ära tõlkida. Nii saigi USAs poest ostetud nö standard papp ja sellele kleepida kõik vajalik. Hea lihtne ja kõik püsis transpordi käigus sirge, ei kaalunud palju ja võttis vähe ruumi. Pika reisi puhul on need kaks viimast väga olulise tähtususega. Pildil on näha iga tiimiliikme enda kohta koostatud leht, pildid kuubaasi majadest, seda kust Kuul vett leida võib ja leotelu probleemidest, mis Kuul inimesi ees ootavad ja nende lahendused.


Seejärel tuli mõelda ehitamise peale. Lennukiga minnes ei saa midagi suurt hästi kaasa võtta, sest akud ja elektroonika peavad olema käsipagasis. Seetõttu kasutasime ära startup pakis olnud väikeseid ehitusplaate. Alus koosnes 3×3 plaadikestest, kus iga ühe peal oli oma mooduli osa. Kasvuhoone, maja, labor, transportöölint, sahver vee kaevandamise keskus ja raketi maandumis plarform jne. Iga ehitis oli lahtivõetav ning kogu asi mahtus tihedalt toppides EV3 kasti sisse kenasti ära. Et asi väga ei põruks panime mõned puhtad sokid ka asjade vahele. Ehitis oli käsipagasis ning mootorid ja akud veel omaette erealdi.

Sellega sai Eestis peetavate võistluste jaoks vajalik valmis. Natuke veel esitluse harjutamist ka eesti keeles. Aga nii suurele üritusele minnes on suurematel FLL tiimidel tavaks teha ka oma särgid ja meened, mida teistele tiimidele jagada. Seda Eestis tavaliselt ei tehta. Nii said ka Viirus Jr tiimi liikmed ja juhendajad särgid ning tänu Maile ka suure hulga rinnamärke, mida teistele jagada. Kohvrisse mahtus ka 4 kilo eesti lipuvärvides komme ja sõit võis alata.

Väikeste tiimiga lendamisel soovitan võimalusel paar päeva varem kohale tulla. Meie valisime ööbimiseks Air BNB maja ja see andis võimaluse lahti võetud mudel ning plakat ära viimistleda. Kohalikust Walmartist saime ka papist aluse. Liim ja käärid olid omal kaasas. Lisaks, reisides koos suuremate tiimiga, algab võistlus varem. Seega said väiksed harjutada oma olematut inglise keelt märkide ja pastakate kogumisega. Lause “Can I have 1 candy” oli selge poole tunniga :D. Ja tunduvalt rohkem saadi selgeks 3. päeva lõpuks. Igatahes said meie juuniorid nelja päeva peale kokku terve EV3 kastitäie nänni endaga koju kaasa vedamisesks. Ja selleks, et seda saada, tuli end algul kõvasti ületada ja minna võhivõõra käest võõras keeles midagi küsima. Juhendaja ja emana oli seda kõrvalt päris huvitav vaadata. Aga enesekindlus ja julgus kasvas kord korralt ja seda oli hea jälgida.
Suuremate FLL tiimiga koos reisides saavad väikesed veel ühe kogemuse. Nimelt, kuna suuremad alustavad veidi varem, siis näevad nad nende pealt, kuidas ja mis moodi asjad käima peaksid. Eeskuju on nakkav :D. Lisaks saavad vähemalt World Festivali puhul lapsed kolada ka suuremate võistlusalal, kus on väga palju ägedadi roboteid. Kokku on World Festivalil 4 erinevat FLL üritust korraga.

Joosep üles pandud plakati ja mudeliga. Kommid ja märgid on veel puudu.

FLL Jr ajakava on jaotatud 3. päeva peale. Esimese päeva õhtul pannakse oma laud valmis. Laud tähendab, et meeskonnal on kasutada üks 50X120 cm lauapind, mille ees nad saavad seista. Toole ei ole. Meie tiim seadis end kenasti plakati ja mudeliga valmis. Seadis märgid ja kommid lauale ning üllatuslikult, hakkasid kohe ka teiste tiimide lapsed ringi käima ja end tutvustama. Selleks ajaks olid väikesed juba nii julged, et said viipekeeles ja mõningase lapsevanema abiga räägitud küll. Üllatuslik oli see seetõttu, et kava järgi pidi üritus nö pihta hakkama alles järgmisel päeval.

Nagu juhendajate koosolekul selgus, on World Festivalil siiski mäng mõisa peale. See tähendab sead, et tiimid valivad ise omavahel välja meeskonna, kes neile kõige rohkem meeldib ning see meeskond läheb nö lõputseremooniale. Selleks jagati igale meeskonnale paber, kus peal olid kõik 40 meeskonda ja seal sai siis vastavalt linnukesi panna, et kas meeldis mudel, kas meeldis plakat jne. Vahva vahend, et lapsed suhtlema panna, aga väljaspoolt USA tulnutel on keeleliselt raske. Kui sa just pole Kreeka, Hiina või Egiptuse koolist, kus õpetatakse inglise keelt alates 5. eluaastast. Üldse oli osalejate hulgas tegelikult väljaspoolt USAd suhteliselt vähe tiime. Eks üks kindel põhjus selleks on logistiline raskus ja raha. Aga siin kohal julgen kindlasti soovitada Eesti tiime, kes suudavad need kaks takistust ületada, see asi läbi teha. Lastele annab see meeletu kogemuse. Eriti, kui nad on kaasas suuremate tiimiga ja näevad kõrvalt ka nende võistlust, boxi ja kõike muud. No ja loomulikult see esinemisjulgus, tundmatute olukordadega hakkama saamine ja uued sõbrad.

Igatahes said Viiruse tiimi lapsed teisel päeval kõvasti suhelda, kõvasti kommi ja muud nänni ning veel rohkem näha, mis teised on teinud. Sel päeval oli ka oma töö hindajatele esitlemine. See tähendas, et tiim võtab oma plakati ja mudeli ning abiline aitab selle ratastega käruga lükata kinnisesse ruumi, kus on ootamas 2 – 3 hindajat. Lubatud on tõlkijad, aga nii mõnigi tiim läks nö pähe õpitud ingliskeelse tekstiga. Hindajad olid lahked ja uurisid nii mudelit, kui ka programmi kui ka uurimustööd. Esitasid küsimusi ja kuulasid hoolega. Kusjuures soovituslikult tahtsid hindajad, et tõlk ei oleks mitte juhendaja, vaid keegi teine. Eks seeda ennegi nähtud, et laps ütleb ühe lause ja tõlk terve traktaadi.
Teise päeva lõpuks oli laste hääletamise tulemusena välja valitud 3 tiimi, kes järgmise päeva hommikul läksid nö viimase hindamise vooru. Sealt vailsid taas siis lapsed ise välja nende meelest parima. Kusjuures kohtunike osast selles kategoorias ma aru ei saanudki. Kas nemad andsid ka oma sõna või mitte.

World Festivali auhinnalaud FLL Jr üritusel

Kolmada päeva hommikul olid boxid veel 2 tundi lahti ja toimus viimane hääletus. Ja siis oli juba auhinnatseremoonia. Kõik lapsed said medalid, aga kõikidele tiimidele jagati ka karikad. Karikad olida aga kategooriate järgi jagatud ja mõnes oli nominente 5, teises aga 2. Viirus Jr tiim sai karika innovatiivse ehituse eest. Ja sellega saigi see seiklus läbi. Nüüd sai suuremate tiimile appi minna ja neid koristamisel aidata.

Eesti tiim Viirus Jr, Jaagup, Joosep ja Oliver

Viimasena ka valik erinevate tiimide ehitatud mudeleid ja plakateid. Soovitused:
1. Ärge kartke, see on lõbus ja vahva.
2. Laske lastel nautida olukorda.
3. Te lähete küll võistlusele, aga see ei tähenda, et tuleb üle võlli kõik perfektselt teha. Pidage meeles FLL põhiväärtust – Lapsed teevad kogu töö ise. Kui nad ei viitsi, ei taha, ei jõua, siis see on laste õppetund, mitte juhendaja saamatus või läbikukkumine.
4. Ärge peljake minna lastega, kes ei oska keelt. Nad saavad hakkama suurepäraselt.
5. Võtke kaasa oma tiimi märgid ja kommi. Umbes 200 märgist Jr FLL puhul piisab. Kommi oli 4 kg.
6. Plakatitest meeldisid mulle juhendajana rohkem need, kus ma nägin, et lapsed on tõiesti selle ise teinud. Kohati jäi mulje, nagu oleks see näitus juhendajate võidujanu kustutamise koht. Õnneks lapsed seda ei tajunud. Vähemalt meie omad mitte. St promo oma tiimile tegid pigem õpetajad. Mina võtsin seda külma kõhuga.
7. Mudel ei pea olema hiiglaslik, aga mõni nutikas nipp või detailirohke osa võiks olla. Kaugelt reisides on mõistlik teha mudel kodus valmis, üles pildistada ja siis võimalikult suurteks osadeks lahti võtta. Käsipagasisse mahutades, saab asjad enam vähem ühes tükis kohale.
8. Ühtsed särgid on väga hea laste üles leidmisel sellisel suurüritusel.
9. Võimalusel minge kohale paar päeva varem ja võtke kaasa kott, kuhu panna see nänn, millega te sealt tagasi tulete 🙂 Kommid, märgid, mütsid, pallid, pliiatsid ka kõik muu 😀
10. NAUTIGE TÄIEGA!